Afganistan’daki yardım grupları, Taliban’ın kadın personeli yasaklamasının ardından kapandı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Birkaç uluslararası yardım kuruluşu, Afgan hükümetinin kadınların yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarında çalışmasını yasaklamasının ardından, kadın personel olmadan ülkedeki yardım çalışmalarının çökebileceği uyarısında bulunarak Afganistan’daki programlarını geçici olarak durdurdu.

Yardım gruplarına göre kararname, büyük uluslararası yardım kuruluşlarının operasyonları durdurması durumunda ülkeyi milyarlarca dolarlık kritik yardımı kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. ekonomik çöküşün ortasında.

İlk olarak Afganistan ekonomi bakanlığı tarafından Cumartesi günü açıklanan yasak, Taliban hükümetinin kadın haklarını geri alan ve kadınları kamusal yaşamın pek çok alanından fiilen silen bir dizi eyleminin sonuncusuydu.

Geçen hafta, Afgan hükümeti kadınların özel ve devlet üniversitelerine gitmesini yasakladı. Her iki önlem de hükümetin 1990’lardaki topyekûn yönetimine geri dönmeye hazır göründüğünün başka işaretleriydi.

Save the Children, Norveç Mülteci Konseyi ve CARE International kuruluşları, duyuru hakkında daha fazla netlik ararken programlarını askıya aldıklarını söyleyerek Pazar günü yasağı kınadılar.

Gruplar yaptıkları ortak açıklamada, “Kadın çalışanlarımız olmadan Afganistan’daki ihtiyaç sahibi çocuklara, kadınlara ve erkeklere etkin bir şekilde ulaşamayız.” “Hayat kurtaran yardımın sağlanması üzerindeki etkisinin ötesinde, bu muazzam bir ekonomik krizin ortasında binlerce işi etkileyecek.”

Kabil’deki Norveç Mülteci Konseyi organizasyonu, Afganistan’da üçte biri kadın olmak üzere yaklaşık 1.500 kişiyi istihdam ediyor. Grubun savunuculuk yöneticisi Becky Roby, hafta sonu bir mektupla yapılan duyuruya “şaşırdıklarını” söyledi.

“Bu bizi gerçekten köşeye sıkıştırdı” dedi.

Programlamayı askıya almanın kolay bir karar olmadığını söyledi ve hizmet ettikleri nüfus üzerindeki etkiden endişe duyduklarını da sözlerine ekledi. Ancak örgütün işgücünün üçte birine karşı ayrımcılığı kabul edemeyeceğini söyledi, bu da çoğu ailelerinin geçimini sağlayan kadın işçilerin uzun vadeli işsizlikle karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor.

Bayan Roby, “Buna olumlu bir çözüm bulunacağını umutsuzca umuyoruz” dedi. “Kimsenin istemediği sonuç, Afganistan’a yapılan uluslararası yardımın kapısının kapanması. Bu, bu ülke için yıkıcı bir gerçek olur.”

Taliban Afganistan’ı ele geçirdi

Uluslararası Kurtarma Komitesi de hizmetleri durdurduğunu ve hareketten “dehşete düştüğünü ve cesaretinin kırıldığını” söyledi. Küresel yardım kuruluşu, ülkedeki 3 binden fazla çalışanının kadın olduğunu söyledi ve dışlanmalarının “Afgan halkı için feci sonuçlara” yol açabileceği konusunda uyardı.

Islamic Relief gibi diğer insani yardım grupları da şimdilik hayat kurtarıcı olmayan hizmetleri durduracaklarını söylediler.

Birleşmiş Milletler’in Afganistan’daki üst düzey yetkilisi Ramiz Alakbarov, örgütün Afganistan’daki misyonu üzerindeki yasağın kaldırılması çağrısında bulunmak üzere Pazartesi günü Taliban hükümetinin ekonomi bakanı Muhammed Hanif ile bir araya geldi. Twitter’da dedi.

Ajans daha fazla ayrıntı vermedi, ancak karardan derin endişe duyduğunu söyledi ve kararın kadınların temel haklarını ihlal ettiği konusunda uyardı. Yasağın BM yardım kuruluşları için de geçerli olup olmadığı belirsiz.

Duyuruyu endişe verici olarak nitelendiren Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, ülkede hala yaklaşık 3.000 kadın sağlık çalışanı istihdam ettiğini söyledi. Ancak kadınların katılımını sorgulamanın “tüm insani çabayı tehlikeye atacağı” konusunda uyardı.

Afgan hükümeti, yardımın askıya alınması veya BM toplantısı hakkında yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Taliban hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, yasağın açıklanmasının ardından Batılı bağışçıların eleştirilerine yanıt verdi. twitter Pazar günü “Afganistan’da faaliyet göstermek isteyen tüm kurumlar, ülkemizin kural ve düzenlemelerine uymakla yükümlüdür.”

Kimsenin insani yardım başlığı altında saçma sapan konuşmasına, liderlerimizin kararları hakkında tehditler savurmasına izin vermeyiz” dedi.

Cumartesi günkü ferman, bakanlığın uymayan herhangi bir kuruluşun faaliyet ruhsatlarını iptal edeceği konusunda da uyardı. Önlemin yalnızca yardım kuruluşlarında çalışan Afgan kadınlara mı yoksa onlar için çalışan tüm kadınlara mı uygulandığı henüz netlik kazanmadı.

Yeni yasak, kapsamlı bir kararnamenin Afgan kadınlarının üniversitelere gitmesini yasaklamasından ve onları eğitim almaya teşvik eden Batı destekli bir hükümet altında yetişmiş bir kız neslini mahvetmesinden günler sonra geldi. Ancak bu hükümetin geçen yıl çökmesi, Taliban hükümeti altında kamusal toplumda kadın haklarının geri alınmasına yol açtı.

İnsani yardım operasyonlarının geçici olarak askıya alınması, yasağın geri alınmaması durumunda operasyona son vermenin potansiyel etkisi konusunda alarma geçti. Yardım çalışanları, önümüzdeki yıl bir tür yardıma ihtiyaç duyması muhtemel olan yaklaşık 28,3 milyon Afgan – veya nüfusun üçte ikisi – için bir cankurtaran halatını etkili bir şekilde koparabileceğini söylüyor.

BM’nin Aralık ayında bildirdiğine göre, altı milyondan fazla insan açlık benzeri gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalırken, Afganistan’da bir açlık krizi yaklaşıyor.

Afganistan’da kalan gruplar için bile, kadın insani yardım çalışanlarının kaybı, özellikle ihtiyaç sahibi kadın ve çocuklara yardım ulaştırılmasını ciddi şekilde engelleyebilir. Ülkenin birçok yerinde kadınların faaliyetleri daha da kısıtlanırken ve pek çok kadın ailelerinde sadece erkeklerle ilgilenmek zorunda kalırken, kadın insani yardım çalışanları ev içi yardım sağlanmasında çok önemli bir rol oynuyor.

Bayan Roby, “Sahaya giden kadın personelimiz olmadığı sürece kadın hak sahiplerine erişimimiz yok” dedi.