Boğulma, her yıl 40 çocuk ölüyor: Güvenli bir yaz için önleme, gözetim ve kurallara saygıya ihtiyacımız var

Namik

Üye
ROMA – İtalya'da her yıl yaklaşık 400 kişi boğulma nedeniyle ölüyor. Bunlardan yaklaşık 40'ı (%10) çocuk. Son 10 yılda, yaklaşık 80 çocuk ve genç, banyo kazalarının kurbanı olarak Bambino Gesù'nin acil servisine geldi. Birleşmiş Milletler tarafından kurulan 25 Temmuz Dünya Boğulma Önleme Günü dolayısıyla, Hastane uzmanları bu olguyla ilişkili riskleri en aza indirmek için göstergeler sunuyor. “Tehlikeli kazaları önlemek için en önemli 3 faktör gözetim, önleme ve kurallara uymadır” diye açıklıyor Dr. Sebastian Cristaldi, DEA Seviye II Roma hastanesinin.

Boğulma sayılarıISTAT tarafından yayınlanan ölüm nedenleri verilerine göre, İtalya'da 10 yılda 3.760 kişi boğulma nedeniyle öldü. Bunlardan 429'u çocuk ve gençti (yılda yaklaşık 43). Lazio'da boğulma nedeniyle ortalama ölüm sayısı yılda 16'ydı. Tüm Orta İtalya'da 2012 ile 2021 yılları arasında 55 çocuk öldü. Istituto Superiore di Sanità'nın Yüzme Sularında Boğulma ve Kazaların Önlenmesi İçin Ulusal Strateji Geliştirme Gözlemevi tarafından yayınlanan rapora göre, İtalya'da her yıl boğulma nedeniyle 800 hastaneye yatış, yaklaşık 60.000 kurtarma (sadece plajlarda) ve cankurtaranlar tarafından 600.000'den fazla önleme müdahalesi yapılıyor. Bambino Gesù Pediatri Hastanesi'nin Gianicolo ve Palidoro şubelerinin acil servislerinde, son 10 yılda (2014-2023) ölümcül olmayan boğulma nedeniyle 76 ziyaret gerçekleşti. Bunlardan 69'u daha sonra acil hastaneye yatırılmayı gerektirdi. Ziyaretlerin neredeyse yarısı (76'dan 36'sı) son 3 yılda gerçekleşti.

Önleme, gözetim, kurallara uyum. Çocukların ve gençlerin boğulma riskini önemli ölçüde azaltmak ve böylece olası trajik sonuçlardan kaçınmak için uyulması gereken ilk kural önlemedir. Bu nedenle bariyerlerin doğru kullanımıyla suya kontrolsüz erişimi ortadan kaldırmak gerekir.

fiziksel. Doğrudan denize veya havuza açılan kapılar ve kapılar kapalı tutulmalıdır. Bunlar olmadığında, refakatsiz çocukların erişimini önlemek için bariyerler yerleştirilmelidir. Havuz, kullanılmadığı dönemlerde her zaman uygun örtüyle örtülmelidir. Su sıcaklığının kontrol edilmesi, önlemenin bir başka yönüdür.