Çocuklar, zor eğitim alanlarında bir şeylerin değişmesi için umut örgütlemeyi düşünenler var

Namik

Üye
ROMA – “15 savunmasız bölgedeki eğitim topluluklarının kapasitelerini artırmak için büyük bir eğitim ittifakı kurmak ve güçlendirmek”. Bunu, Çocuklarla birlikteÇocuk eğitim yoksulluğuyla mücadele fonunun programlarını uygulamak için 2016 yılında kurulan sosyal girişim. Daha spesifik olarak, çocukların, kızların ve ergenlerin eğitim fırsatlarında ve refahında gözle görülür bir iyileşme sağlamak için “stratejik sosyo-eğitim alanlarında” çok boyutlu müdahaleler deneme niyeti vardır. Bunlar, Con i Bambini tarafından Çocuk eğitim yoksulluğuyla mücadele fonu kapsamında desteklenen “Organizziamo la speranza. Stratejik sosyo-eğitim alanlarında değişim girişimi”nin hedefleridir.

“Umut Örgütlenmesi” girişimi. Geçtiğimiz Nisan ayında Palazzo Chigi'de Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı ve Fon Başkan Yardımcısı Maria Teresa Bellucci tarafından duyuruldu ve deneyseldir çünkü İtalya'da ilk kez, kırılganlık ve sosyal dışlanma ile karakterize edilen bölgelerdeki eğitim sahnesini olumlu yönde değiştirmek için yoğun ve iyi koordine edilmiş bir şekilde yatırım yapılmasına karar veriliyor. Girişim aracılığıyla, çocuk yoksulluğunun azaltılmasına katkıda bulunulması ve uzun vadede, Fon tarafından desteklenen olumlu deneyimler ve 'iyi uygulamalar' repertuarını ve aynı hedefe yönelik kamu eylemlerini dikkate alarak, yetişkinlikte sosyal hareketlilik ve vatandaşlığın tam olarak uygulanması için daha fazla fırsat garanti edilmesi amaçlanmaktadır.

Etkilenen 15 bölge. Bunlar: Bari'de Carbonara, Ceglie, Loseto, S. Rita; San Donato – Bologna'da San Vitale; Borgo Sant'Elia, New Borgo Sant'Elia, San Michele, Mulinu Becciu, Is Mirrionis, Tuvixeddu – Cagliari'de Tuvumannu; Caivano (NA); Katanya'daki tarihi merkez; Mantignano – Ugnano – Sollicciano, San Bartolo ve Cintoia, San Jacopino, Floransa'da Cascine; Candelaro bölgesi, Biccari bölgesi, Foggia'daki Borgo Croci; Cenova'da Cornigliano, Sampierdarena, Ca' Nuova (CEP dahilinde); Villapizzone, Milano'daki Quarto Oggiaro; San Giovanni a Teduccio, Napoli'de Barra; Padua'da Pontevigodarzere, Mortise, Torre, Ponte di Brenta ve Palestro; Palermo'daki Kraliyet Sarayı – Monte di Pietà, Mahkemeler – Castellammare (1. bölge); Reggio Calabria'da San Giorgio – Modena – San Sperato; San Basilio, Roma'da Tor Cervara; Torino'daki Mirafiori Sud bölgesi.

Metropol alanlarındaki toprak parçaları. Bunlar, ülkenin büyük metropol ve kentsel alanlarındaki, sosyal, ekonomik ve eğitimsel yoksulluk biçimleri ve küçüklerin ve ailelerinin yasadışı yollara başvurma riskine ilişkin mevcut veriler ile girişimde işbirliği yapacak bölgeler, belediyeler ve sosyal bölgesel alanlar tarafından toplanan göstergeler dikkate alınarak belirlenen toprak parçalarıdır.

Girişim iki aşamadan oluşuyor. İlk olarak, Con i Bambini belediye yönetimlerinden ve ilgili sosyal bölgesel alanlardan resmi üyelikler toplayacak ve 15 bölgedeki sosyo-eğitim sistemlerinin güçlendirilmesi için deneysel müdahalelerin tasarımına katılmayı amaçlayan Üçüncü Sektör kuruluşlarından ilgi beyanları alacaktır. İlgilenen Üçüncü Sektör Kuruluşları (ETS) başvurularını 17 Ekim 2024 tarihine kadar platform üzerinden göndermelidir. Sandalyeler.

İkinci aşamada. Kabul edilen Üçüncü Sektör Kuruluşları (ETS), bölgedeki kamu kurumları ve eğitim kurumlarıyla işbirliği içinde, 2025'in ilk aylarında başlayacak müdahalelerin tasarımı üzerinde çalışacak. Tarafından desteklenen projeler Fon, sermaye “Ek” nitelikte olacak ve belirlenen bölgelerdeki dışlanma ve yoksulluk koşullarının değiştirilmesine katkıda bulunacak, ilişkisel boyuttan başlayarak, özellikle kentsel ve toplumsal yeniden kalkınmaya ilişkin yönlere, yasalara saygı kültürünü teşvik ve yaygınlaştırmak için vazgeçilmez unsurlar olarak dikkat çekerek, bir arada yaşama mekanlarının ve kız ve erkek çocuklarının rolünün planlanması ve inşasını destekleyecektir.

İki milyon çocuk eğitim yoksulluğu içinde yaşıyor. İtalya'da, yerleşik küçük nüfusun %22'sine eşit olan 2 milyondan fazla küçük, göreceli yoksulluk içinde yaşıyor. Ekonomik yoksulluğun yanı sıra, ebeveyn çiftinin veya bir ebeveynin kırılgan koşullarıyla belirlenen, bireysel sorunlar (psikolojik sıkıntı, psikiyatrik bozukluklar, vb.) veya sosyal sorunlar (bağımlılıklar, suç işleme, vb.) nedeniyle bakım zorlukları ile sosyal ve ilişkisel yoksulluk da var.

Okulu bırakmak. Öğrenme yollarına gelince, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nın 2012-2022 dönemini dikkate alan son uzunlamasına araştırmasına göre, Eylül 2012'de dersin birinci yılında sınıfta bulunan 583.644 öğrenciden, 2022'de 96.177 öğrenci, sırayla veya geç bir yeterlilik almadan okul sisteminden ayrılmış, bu da ilk kontenjanın %16,5'ine eşittir. Son Istat verilerine (2023) göre, sözde NEET'lerin payı da 15 ila 29 yaş arasındaki gençlerin %20'sidir: yaklaşık 1,7 milyon erkek ve kız.