Etiyopya: Ülkenin kuzeyinde 2,3 milyondan fazla çocuk, barış anlaşmasına rağmen hâlâ savaş halinde olan bölgelerde okula gidemiyor

Namik

Üye
ROMA – Federal hükümet ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi tarafından Kasım 2022’de Pretoria’da imzalanan barış anlaşması, kuzey Etiyopya’yı kana bulayan iki yıllık çatışmayı sona erdirmiş olsa da, ya şiddetin sonuçları hâlâ devam ettiği için ya da okullar nedeniyle çocuklar hala okula gidemiyor. yok edilir. İnsani yardım kuruluşları için Etiyopya belki de dünyadaki eğitim sistemindeki en ciddi krizdir.

Okullar yıkıldı. Eğitim Bakanlığı ve Etiyopya’dan iki delegasyonun yer aldığı Etiyopya Eğitim Kümesi’nin son raporuna göre, tamamı ülkenin kuzeyindeki Tigray, Amhara ve Afar bölgelerindeki okul binaları geçilmez durumda. unicef Ve Çocukları kurtarmak. Okul binalarının yüzde 85’inin ciddi hasar gördüğü ve artık gidilecek güvenli yerler olmadığı Tigray’de durum özellikle ciddi.

Eğitim sisteminin krizi. İki yıllık çatışma ve Covid-19 salgınının patlayıcı karışımı, şimdi 2,3 milyon çocuğun üç yıl boyunca okula gitmesini engellerken, yine ‘den gelen rakamlara göre 22.500 öğretmene iki yıldan fazla bir süredir ödeme yapılmadı.Etiyopya Eğitim Kümesi. Uzun süre okula gitmeyen çocuklar sömürü, cinsel şiddet, çocuk yaşta evlilik ve çocuk işçiliği riski altındadır. Bu gerçek bir veba.

Tarih. Zinash, Amhara bölgesindeki bir ilkokulun beşinci sınıfına giden 13 yaşında bir kızdır. Ailesi, küçük ölçekli çiftçilik ve çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Çatışma nedeniyle Zinash, ailesiyle birlikte bir yıllığına evlerini ve okullarını terk etmek zorunda kaldı. Bugün okula geri dönebilen birkaç çocuktan birisiniz. Save the Children’a, kendisinin ve ailesinin çatışmalardan kaçmak için bir yıl önce köyden kaçtığını söyledi. Çatışmalarda evlerin tamamı yıkıldı. Ailesiyle birlikte, okula geri dönerek neredeyse sıradan bir yaşam hızına devam edebildiği yakındaki bir banliyöye taşındı.

insani kriz. Etiyopya, yakın tarihin en ciddilerinden biridir. Çatışma, açlık ve iklim krizinin etkisi milyonlarca insanı evlerinden çıkmaya zorladı ve sonuç olarak eşit sayıda çocuk okula gitmeyi bıraktı. Yerel örgütler de zarar gören okul binalarını onarmak için çalışıyor, ancak yerel siyasi güçlerin, örneğin öğretmenlerin maaşlarını geri ödemeye başlayarak üzerlerine düşeni yapması gerekiyor. 2022’de Çocukları kurtarmak hayat kurtaran gıda, temiz su ve yetersiz beslenme tedavisi sağlayarak ülkedeki 5,1 milyonu çocuk olmak üzere 7,6 milyon kişiye yardım etti.

siyasi vaatler. Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, her iki taraf, yani federal hükümet ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, ihtiyacı olanlara yardım göndermeye devam etmek için insani yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapma sözü verdi. Etiyopya hükümeti ise kesintiye uğrayan kamu hizmetlerini eski haline getirme ve okullar da dahil olmak üzere tahrip olan tüm altyapıyı yeniden inşa etme sözü verdi.