Francesco Romagnoli ve tepedeki Adwa köyü, mucizevi bir projenin hikayesi

Namik

Üye
Mucizelere inanmayan herkes Francesco Romagnoli’yi ve onun macerasını mutlaka bilir. Hikaye, 30 yaşında, muhasebeci babasının ayrıcalıklıların dünyasında güvenli bir yer olan Roma’daki ofisinde çalışırken başlar. Ona yakın olan hayat. Böylece 2000 yılında Etiyopya’yı, daha doğrusu Tigray’i seçerek değişiklik yapmaya karar verdi. Fazla hazırlık yapmadan Addis Ababa’ya tek yön bir bilet alır. Sağ cepte pasaport, sol cepte rüya, gerisi haber. Etkileyici, heyecan verici ve onu sinematik bir hikayeye uygun kılan dış hatlara sahip.

Francesco Romagnoli hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başarır: öksüz ve terk edilmiş çocuklar için bir köy inşa etmek. “Verilmeyen her şey kaybedilmiştir”, yolunun ne olduğunu anladığı ilk andan itibaren onu motive eden inanç budur. Onu, dünyanın en fakir ülkelerinden birinde zamanın yonttuğu dağların arasındaki Adwa’daki bir tepenin zirvesine götüren. Francesco köyünü orada kurar. Ama bu sadece ilk bölüm. Aslında, bu orijinal proje, Romagnoli’nin ender sezgi ve kararlılık sayesinde ve birkaç arkadaşının yardımıyla gerçekleştirdiği diğer fikirlerin ve projelerin basamaklandırılmasının temeli haline gelir. Böylece, yetersiz beslenme için acil durum merkezi, çocuk cerrahisi, küçük bir hastane, çalışma grupları halinde toplanan kadınların küçük işletmeleri ve Afrika’nın bu köşesinde çok yaygın bir hastalık olan trahom nedeniyle kör olan çocuklar için bir okul doğdu. Adwa, bu faaliyetleri kurarak hızla ülke için bir referans noktası haline gelir. Sadece bir umut merkezi değil, aynı zamanda Tigrinya erkek ve kadınlarının daha iyi bir hayata sahip olmalarına, hatta sonunda bir hayata sahip olmalarına olanak tanıyan işlerin yaratıldığını görmenin etkili bir örneği. Tıpkı bir isim, bir yuva, bir eğitim ve aslında bir gelecek verdiği tüm küçüklere artık görünmez olmamanızı sağladığı gibi. Gerçek bir mucizeyle karşılaştırılabilecek mükemmel bir mekanizma.

Bugün yüzden fazla çocuk ona Babaje diyor: babam. Ve çoğu, ebeveynleri bilinmeyen bir dökümcünün evlat edinilmesi sırasında yerel kayıt ofisi tarafından belirlenen şekilde, soyadını taşıyor. Birkaç nesil sonra ülkede oldukça yaygın bir soyadı olmayı vaat eden bir Francis ordusu. Küçük misafirlerin sayısı yıldan yıla artıyor ve Romagnoli gururla tanımladığı şekliyle “dünyanın en güzel köyü”nde her biriyle ilgileniyor. Hasta bir çocuğun anısına ve yapacak hiçbir şeyi olmayan projesine “James ölmeyecek” adını verdi. Bu isimde, kollarına düşen hiçbir küçüğün başına onarılamaz olanın bir daha asla gelmeyeceği sözü.

Ne yazık ki 2020’de tüm bunlar ciddi bir darbe alıyor. İki yıl boyunca Tigray, nefrete, etnik şiddete ve dini gerilimlere kışkırtmanın kızı olan acımasız bir savaşla eziyet gördü. Salgını artıran ve ardından yıkım bırakan bir savaş. Francesco Romagnoli, köydeki çocukları ve arkadaşlarının canı pahasına nefesini tutarak bu uzun süre İtalya’da kalmaya zorlanır. İletişim kanalları kesiliyor ve haber almak neredeyse imkansız bir görev. Uluslararası bültenler sivillerin katledilmesinden, işkence ve şiddetten, savaş silahı olarak kullanılan aşırı açlıktan, ülkede elektrik gibi temel hizmetlerin yokluğundan bahsediyor. Yüzbinlerce ölü ve yerinden edilmiş insan sayılırken insani yardım konvoyları bile felç oluyor. Okullar ve fabrikalar yıkıldı, son 30 yılda güçlükle fethedilen her şey trajik bir şekilde enkaza döndü.

Nihayet 2 Kasım 2022’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde bir barış anlaşması imzalandı. Francesco, köyünün de yıkılmış olduğunu görme ve sakinlerini bir daha asla görememe korkusuyla Tigray’e dönmeyi başardı. Ancak bir mucizeye bir mucize eklenir: “Gerçekten inanılmaz olan şey – diyor – çocuklarımın ve köyde çalışan insanların hepsinin iyi, aç ama hayatta olduğunu görmek. Her yerde yıkım görüyorsun, Tigray perişan. Biz ise dokunulmamış birkaç gerçeklikten biriyiz. İki yıl süren korkunç savaşın ardından çocuklarım korktu, travma geçirdi. Dışarı çıkmadan, okula gitmeden kapalı yaşadılar. Harç mermisi korkusuyla beton çatısı olan tek binanın içi geceleri kalabalık, çünkü buradaki diğer çatıların hepsi sacdan yapılmış. Çok denenmiş çocuklar, ama kim iyi yapıyor. Sadece hayatta olmak bile bir mucize. Savaş sırasında Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’ndan bir kamyonla ekmek, su ve haşlanmış pirinçle iki yıl geçinmeyi başarmıştım. İnanılmaz olan, onları sadece ekmek yediklerini görünce şanslı olduklarını çünkü orada o bile yok, sonunda o azıcık ekmekle hayatta kalınabileceğini söyleyerek beni rahatlattılar. Dönüşüm çok yoğundu, duygularım açısından muazzamdı, onlar için beni görmek “normale dön, döndüyse her şey bitti” diye düşünebilmek demekti.

Romagnoli, artık yapılacak çok şey olduğunu açıklıyor. Pek çok kişinin görüşüne göre istikrarsız olan barışa rağmen, bazı salgınlar bölgeyi hala çok tehlikeli hale getiriyor ve hem insani yardımın hem de her türlü ikmalin gelişini engelliyor: “Yollar şimdi yeniden açılmış olsa bile, hala birçok risk var. .Sonra fiyatlar tavan yaptı,savaş sonrası ile ilgili tüm sorunlar var.TIRlar hala savaşın olduğu bölgelerden Tigray’e gitmeye zahmet etmiyor.Durum ancak her şey istikrara kavuştuğunda çözülecek ve orada büyük miktarlarda yardım gönderme isteği.En kötü sorun, tüm altyapının, insanların çalışabileceği tüm olası yerlerin yıkılmış olması.İşini kaybeden insanlar ne yapacaklarını ve kendilerini nasıl yeniden keşfedeceklerini bilmiyorlar.Ekonomiyi yeniden başlatmak İmkansız, insanlar aç, şu anda mülteci kampına aile başına 20 kg un geliyor. Ama aile başına altı/yedi kişi sadece 20 kg ile yetiniyor mu, bulamıyorsanız ekmeği nasıl pişiriyorsunuz? odun?”.

Francesco Romagnoli yeniden başlamak için temel taşı olarak mucizesinin öyküsünü 2020 yılına kadar, köyünün etrafındaki her şey yok olmadan önce bir kitapta anlattı. Yeterince anlatılmayan bir gerçeğin görgü tanığı olarak mesajını bir şişeye koyar ve Tigray’e dair bilginin okyanus gibi sessizliğine atar. Roma’da sundu, adı “Görünmez Çocukların Çağrısı Babaje” ve Gremese tarafından yayınlandı. Onu okumak, zorlukların ve maceralı girişimlerin, büyülü karşılaşmaların, gülümsemelerin, kaygıların, tatminlerin, kendilerini bir yolu paylaşan insanlar arasındaki sonsuz bağların adım adım izini süren bir yolculuğa çıkmak demektir. Bir dakika sonra saçma, apaçık ve basit görünen çözümler sayesinde mümkün olan imkansıza doğru bir yolculuktur.

Tüm telif hakları tamamen “James ölmeyecek” derneğine aittir, ancak asıl amaç bu değildir. “Kitap – inisiyatifi anlatırken Romagnoli’yi açıklıyor – olumlu ve cesaret verici bir mesaj göndermenin doğrudan bir yolu: hepimiz bir şeyler yapabiliriz. Eğer sıfırdan başladıysam, Etiyopya’ya para olmadan ulaşılamaz bir hayalle gittim, birçok kişi yapabilir. Bu savaşla birlikte her şey durdu. Küçük yolumda, düştüğüm projeler. Ancak öncelik, tekrar yardım etmeye başlamak için fon toplamaktan ziyade mesajı iletmektir. İnsanları uyandırmak, daha az şanslı olanlara yardım etmek için ellerinden geleni yapmalarını teşvik etmek istiyorum. Hepimiz küçüğümüzde bir şeyler yapabiliriz. Ve benim iletmek istediğim mesaj bu”.

Francesco Romagnoli, pasaportu hâlâ sağ cebinde, solunda yeni bir rüya ve yeni bir mucizenin gerçekleşebileceğine dair umuttan çok kesinlik ile Adwa’ya tekrar gidiyor.