Gönüllülük, iddia edilen krizin gerçeğini arama yolculuğu: Gelecek esneklik üzerine kurulu

Namik

Üye
ROMA – Bir yandan son altı yılda dokuz yüz bin daha az gönüllü var ama – diyorIstat – son anket 2021'de yapıldı; diğer yandan, yapılandırılmış örgütlerin yokluğunda bile binlerce gencin dahil olduğunu görenlerin saha deneyimi; diğer yandan, Milano Bicocca Üniversitesi'nin gönüllü olanların gönüllü olmayanlardan daha mutlu olduğunu gösteren bir çalışması. Tüm bunlar, bir referans çerçevesi içinde, Üçüncü sektörUlusal GSYİH'nın %5'ini üreten ve 850 binden fazla çalışanı ve 6 milyon gönüllüyü bünyesinde barındıran Cumhuriyet Dayanışma Dünyası İtalyan gönüllülüğünün karmaşık evreninde neler olup bittiğini anlamak için küçük bir yolculuğa çıktım: Krizde mi, değil mi?

Gönüllülüğün krizi. GöreIstatgençler eskiden olduğundan daha az gönüllü oluyor. Ancak son haftalarda bazı gazeteler tarafından yeniden başlatılan anket 2021 yılına ait: İstatistik Enstitüsü, şu an için daha güncel veri olmadığını bildiriyor. Ancak 2021 verileri iki şeyi anlatıyor: Birincisi, Derneklerde daha az genç gönüllü var, yani 2015'te kayıtlı 5,5 milyondan 900 bin daha az; ikincisi, gençler acil durumlarda yardım ve dayanışmalarını sunmaktan geri kalmıyorlar.

Asıl soru şu: Gönüllüler derneklerin içinde mi, dışında mı? Pandemi sırasında da böyleydi, ama aynı zamanda seller ve çevre, barış ve medeni haklar için aktif katılım sırasında da. Bu nedenle mesele başka: derneklerin içinde veya dışında gönüllü olmak. İlk durumda, %10,6'dan %7,3'e, ikinci durumda %3,5'ten %2,1'e düşüyor, yine Istat verilerine göre. Kriz esas olarak daha yapılandırılmış örgütleri etkiliyor: küçük olanlar ayakta kalıyor, mikro olanlar artıyor. Gençler hala dahil olmak istiyor, ama kendi yollarıyla.

Gönüllülük daha iyi yaşamanıza yardımcı olur. Birleşmiş Milletler'e göre gönüllülük, toplulukların dayanıklılığına katkıda bulunur: İnsanları birleştirir, her birimizin ağını genişletir ve sıklıkla iş fırsatlarına yol açar. Bicocca Üniversitesi, gönüllü çalışmanın değerini, yaşam memnuniyeti endeksleri dünya çapındaki şehirlerde kayıtlıdır. Luca Stanca'nın araştırmasının sonucu, başkalarına yardım etmenin insanları maaş artışından daha mutlu ettiğidir: rol oynayan dünya nüfusu Üçüncü sektör Yaşam memnuniyeti endeksi 1.17 puana ulaşıyor: Yılda 8 bin avro maaş artışı alanların memnuniyet endeksi 1.15. Ve sonra, kendilerini “saf dayanışmaya” adayanlar için 1.78'lik bir zirve var.

Gönüllü çalışmayı kim yapıyor, resmi ve gayrı resmi. Bir çalışma Avrupa İstatistik Ofisi resmi gönüllülük ile eğitim seviyesi arasında doğrudan bir ilişki bulmuştur: Avrupa'da gönüllülerin %28,4'ü üniversite derecesine, %11,5'i ilköğretim mezunudur. Yaş da önemlidir: en çok sayıda kişi 65 ila 74 yaş arasındadır ve hem resmi (%21,3) hem de resmi olmayan (%23,9) gönüllülük yapmaktadır; 16 ila 24 yaş arasında %20,6 resmi gönüllülük yaparken %22,5 resmi olmayan gönüllülük yapmaktadır; 25 ila 64 yaş arasında %19,5 resmi gönüllülük yaparken %23,3 resmi olmayan gönüllülük yapmaktadır. Kadınlar (%55,4) erkeklerden daha fazladır. Cinsiyet farkı yönelimde de önemlidir: kadınlar resmi olmayan gönüllülüğü (genellikle aileyle birlikte) tercih ederken, erkekler (%44,6) resmi ve organize gönüllülükte daha aktiftir

Şimdiye kadar söylenenlerin tam tersiİlk ulusal araştırma olan “Y Kuşağı ve Z Kuşağı: Bu alandaki deneyiminiz nedir?” Üçüncü sektör” tarafından yapıldı İtalya kar amacı gütmeyen Ve İyi Sosyal. Sonuç? Gönüllülük anlatısının tersine çevrilmesi. Gönüllülüğün aslında giderek azaldığı kabul edilse de, aktivizmin giderek daha yaygın hale geldiği ve sürdürülebilirlik konularına şu anki kadar yakın bir neslin daha önce hiç olmadığı açıktır. Onlar, gezegenin korunması için örnek olmak isteyen, yetenekli ve güçlü bir bilgi birikimi dijital: Dernekler ve kurumlar için bir kaynak, eğer girmeye karar verirlerse. Bundan, gönüllülük dünyasını yeniden düşünme, katılıktan uzaklaşma ve gençleri ayıran esnekliğe doğru ilerleme ihtiyacı olduğu sonucu çıkar.

Gönüllülüğü yeniden düşünmek. Ivana Borsotto, başkanı ODAKLI, Uluslararası Gönüllü Hizmet için Hristiyan Örgütlerini Bir Araya Getiren İtalyan Federasyonu. Gönüllülük krizine ilişkin verileri yorumlamamıza yardımcı olması için kendisiyle iletişime geçtik. “İkna oldum – Borsotto açıklıyor Dayanışma Dünya Cumhuriyeti – Ülkenin kültürel iklimi ile derneklerdeki gönüllü sayısındaki azalma arasında bir uyum olduğunu düşünüyorum: Etrafta çok az güven görüyorum, başkalarına karşı bir güvensizlik hakim ve yoksul insanların sayısını artıran bir ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlık var. Sandıklardaki çekimserliğin artmasıyla siyasi düzeyde de bir uyum olduğunu düşünüyorum. Bunlar, güncellenmiş veriler olmasa bile gönüllü sayısındaki azalmanın aslında gerçeklikle nasıl uyumlu olduğunu anlaşılır kılan unsurlardır”.

Genç aktivistleri derneklere nasıl yakınlaştırabiliriz? Öyleyse çözüm, özgür aktivistleri gönüllü derneklere dahil etmek mi olurdu? “FOCSIV'de – başkan açıklıyor – nesiller arası değişim konusunda kendimize çok fazla soru soruyoruz. Nesiller arası diyalogla ilgili deneyler yaparken, gençlerin öz-referansiyellikten muzdarip olduğu, çok uzun yönetimlere dayanamadıkları ve ihtiyaç halinde yardım etmeye hazır oldukları ortaya çıktı: onlarınki bir “amaç” seferberliği, sel konusunda, sadece çamur meleklerini düşünün, ama aynı zamanda barış ve çevreyi de düşünün. Etkili ve kendiliğinden bir şekilde seferber oluyorlar ama derneklerin karakteristiği olan sürekliliği garanti etmekte zorluk çekiyorlar.

Bu arada memuriyete başvurular da artıyor. Durumu anlamak için bir diğer yararlı gösterge de kamu hizmetidir: talepler çok arttı. Dernekler olarak, bu nedenle dikeyden yataya nasıl geçeceğimizi, kendimizi paylaşıma nasıl açacağımızı, gençlere ve aynı zamanda yetişkinlere nasıl daha fazla alan vereceğimizi düşünmeliyiz, zira İtalyan toplumunda gençler azınlıktadır. Ele alınması gereken bir diğer gerekli unsur ise iletişimdir: dünyamızın daha parlak bir anlatımına ihtiyacımız var”.

Katılığı yeniden düşünmek ve onu akışkanlıkla uzlaştırmak. Bu, gönüllülüğe doğru yaptığımız küçük yolculuğun sonucu gibi görünüyor: Borsotti, “Katı olmamaya dikkat etmeliyiz,” diye sonuca varıyor. “İstemeden de olsa gönüllü bir organizasyondan sorumlu olanlar, katı ve talepkar bir şekilde kendilerini sunma ve işe yarayan ancak organizasyonları aşağı çeken kısıtlamalarla henüz uyumlu olmayan bir akışkanlığı varsayan yeni aktivizm biçimlerini hoş karşılamama riskini alıyorlar.” Risk, yetişkinler kategorilerinde sıkışıp kalmaktır: akışkanlık ve katılık uzlaştırılması gereken iki ihtiyaçtır ve gönüllülüğün geleceği bu kesişim noktasında oynanır.