İşçiler, yüke daha iyi dayanabilmeleri için uyuşturuldular, kölelik noktasına kadar sömürüldüler

Namik

Üye
ROMA – L'Avrupa'nın– siyasi, ekonomik ve sosyal çalışmalarla ilgilenen özel bir kuruluş – uzun zamandır tarımda emek sömürüsü olgusuyla ilgilenmektedir. Özellikle, Enstitü'nün sosyolog ve araştırmacısı Marco Omizzolo, belirli yayınlarla veya enstitünün çevrimiçi dergisi aracılığıyla, uzun ve yorucu çalışma saatleriyle karşı karşıya kalmaya zorlanan çiftlik işçilerinin sorununu kınamaktan başka bir şey yapmamıştır.

Dosya. Bu bağlamda “dosyayı” hatırlamakta fayda varKöle gibi çalışmak için doping“. “Ve yine de – Marco Omizzolo, tarafından yayınlanan bir notta vurguluyor Avrupa'nın – sadece bugün önemli gazeteler neredeyse bir kepçeTarım işçileri arasında doping olgusu. Kamuoyunun nihayet bu tür aşırı olguların varlığı konusunda bilgilendirilmesi kesinlikle ilgi çekici ve önemlidir, böylece bu tür ciddi olaylara rahatlama sağlanabilir”.

Üretim zincirlerinde adil servet dağılımının ortadan kalkması“Ancak, benim görüşüme göre – sosyolog ekliyor – durum, üretim zincirlerinin değer zincirinde servetin daha adil bir şekilde dağıtılması sorununun tartışmadan kaybolduğunun göstergesi. Toplumun, korunan iş ile kötü iş arasındaki uçurum nedeniyle ikiye bölünmesine izin verdik – sadece tarımda değil, entelektüel olanlar da dahil olmak üzere tüm işlerde – düşük ücretlerle karakterize edilen, işçiyi ve ailesini geçindirmeye yetmeyen ve Anayasamızın 36. maddesinde belirlenenle çelişen”.

Ama İtalya'da bir şeyler hareketleniyor. Omizzolo, lüks mal tedarik zincirine yönelik çeşitli gazetecilik ve yargı soruşturmalarını hatırlatıyor; bu soruşturmalarda, üretim işçileri için mümkün olan en düşük ücreti çileden çıkararak arama eğilimi ortaya çıkıyor. “Ayrıca,” diyor, “baskıncılar sorununu ve sömürüden bahsettiğimizde, bunun yalnızca göçmen nüfusu değil, giderek artan bir şekilde özellikle yoksulluk içinde yaşayan İtalyanların bir kısmını ilgilendirdiğini düşünün. Bu nedenle, kültürel, politik ve sendikal düzeyde yaratılan zenginliğin daha adil bir şekilde dağıtılması sorununu ele almak gerekiyor. Denge, kademelilik ve somutlukla.”