Kayıp Taylandlı denizciler için umut azalırken, gemi güvenliği inceleme altına alındı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Su karanlıkta savaş gemisine koştu. Tayland Donanması gemisi dalgalı sularda sallanıp devrilmeye başladığında, gemideki 105 denizci, 30’un onlar için çok kısa olacağını bildikleri için can yelekleri aradılar.

HTMS Sukhothai adlı geminin kontrolünü ellerinde tutmaya çalıştılar, ancak güç sistemi su nedeniyle kısa devre yaptı. Motor öldü. Dümen kilitlendi. Gemiden suyu tahliye eden pompalar arızalandı.

En yakın kıyıdan 20 milden fazla uzakta, denizciler yardım istedi. Diğer gemiler yaklaştı ancak dalgalı deniz nedeniyle yardım edecek kadar yaklaşamadı.

35 yıllık savaş gemisi yana doğru yuvarlanırken, bazı denizciler ailelerini aradı. Can yeleği olmayan 30 kişi şamandıralara kapıldı veya şişme botlarla kaçmaya çalıştı.

Gemi su almaya başladıktan üç saat sonra Pazar günü saat 23:30 sularında battı. Beş gün sonra, 76 mürettebat bulunurken 23 mürettebat hala kayıp. Altı ceset bulundu.

Arama kurtarma çalışmaları devam etse de kayıplardan korkuluyor. Cuma günü yaklaşık 70 mil uzaktaki bir adada ölen denizci Jakpong Poonpon’un adını taşıyan bir can yeleği bulundu. Can yeleği ailesine, yetkililere iade edilecek söz konusu.

1. Deniz Bölgesi Komutanı Koramiral Pichai Lorchusakul, yerel gazetecilere verdiği demeçte, kayıpların denizde iki günden fazla hayatta kalmasının beklenemeyeceğini söyledi.

Hayatta kalanların sayısının azalmasıyla birlikte, kazanın nasıl meydana geldiği ve yeterli güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığı araştırılıyor.

Tayland Kraliyet Donanması’nın başkomutanı Choengchai Chomchoengphaet Salı günü yaptığı açıklamada, geminin Prachuap Khiri Khan eyaleti kıyısının yaklaşık 22 mil açıklarında batması sonucu 30 denizcinin can yeleği olmadan kaldığını söyledi.

Mürettebat kıtlığın “tamamen farkındaydı” ve geminin başı belaya girdiğinde “can yeleği olmayan memurların hayatını kurtarabilecek başka araçlar kullanmaya çalıştılar” dedi.

Gemide Tayland Donanması’nın kurucusuna fazladan subayların katıldığını ve normalde fazladan can yeleklerinin sağlanacağını söyledi.

Ancak, tüm denizcilerin hayatta kalma becerileri konusunda eğitildiğine dikkat çekerek, “bir can yeleğinin hayatta kalmayı garanti etmediğini” de sözlerine ekledi.

Tayland Meteoroloji Departmanı, kazadan birkaç saat önce genel alan için bir hava raporu yayınlamış ve Tayland Körfezi’ndeki dalgaların 6,5 ila 13 fit yüksekliğinde olmasının beklendiğini bildirmişti. Tüm gemilerin “dikkatle ilerlemesini” önerdi.

New South Wales Üniversitesi’ndeki Avustralya Savunma Kuvvetleri Akademisi’nde deniz mimarisi profesörü olan Warren Smith, savaş gemilerinin genellikle bu tür yükseklikteki dalgalara dayanacak şekilde inşa edildiğini söyledi.

Deniz durumu ölçeğinde – sıfır kesinlikle sakin ve dokuz olağanüstü dalga olmak üzere – o noktadaki koşulların beş olarak derecelendirileceğini söyledi.

Tayland Kraliyet Donanması Başkomutanı, geminin yaşının kazaya katkıda bulunmuş olabileceği yönündeki önerileri reddetti. Üç yıl önce kapsamlı bir şekilde onarıldığını ve ekipmanının tam olarak çalışır durumda olduğunu söyleyen yetkili, gemiyi beş ila 10 yıl daha hizmet dışı bırakma planlarının olmadığını da sözlerine ekledi.

Yetkililer, geminin bir egzoz borusundan elektrik sistemine su girmesi ve geminin kontrollerini ve su pompası sistemini devre dışı bırakması sonucu geminin battığını söylediler.

İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi’nde gemi yapımı profesörü olan Chengi Kuo, bir geminin egzoz borularının genellikle suyu dışarıda tutan bir mekanizmaya sahip olduğunu söyledi.

Savaş gemileri genellikle oldukça küçük olduğundan, motorları ve tahrik sistemleri genellikle sıkışıktır, bu da tüm sistemin bir anda kolayca arızalanabileceği anlamına gelir.

Profesör Kuo, dalgalar sert olduğunda, “Yeterince güçlü olmayan herhangi bir yapınız varsa, sorun yaşayabilir ve böcek alabilirsiniz” dedi.

Hayatta kalanlar yerel basına, gemi batarken artık tutunamayacak duruma gelene ve denize sürüklenene kadar nasıl tutunduklarını anlattılar. 10 ila 13 fitlik dalgalar başlarının üzerinden geçerken birbirlerini ayakta tutmaya çalıştılar.

Astsubay Natee Timdee söylenmiş Yerel medya dalgaların “çok güçlü” olduğunu bildirdi. “Sırt üstü yattım ama sonra su yüzüme çarptı, ben de yüz üstü yattım ve su başıma yıkandı.”

“Annemi düşündüm” diye ekledi. “Ölemem, hala ona bakmam gerekiyor.”

Yerel bir TV kanalına konuşurken ağlayan başka bir denizci söz konusu: “Böyle bir olayla karşılaşmaya artık kalbim dayanamadı. Gözlerinizin önünde ölen insanları görüyorsunuz ve ölenler de dostunuz.”

Tam bir takım olarak ayrıldılar ve eksik döndüler” dedi.