Little Kiwi, New York’a hoş geldiniz

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Avustralya mektubu Avustralya ofisimizden haftalık bir haber bültenidir. Kayıt ol e-posta ile gönderilecek. Bu haftanın sayısı New York’ta yaşayan Yeni Zelandalı Pete McKenzie tarafından yazıldı.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kırsalından 23 yaşındaki Tyla Stevenson, New York City’deki bir Avustralya kafesine iş başvurusunda bulunduğunda, müdürünün söylediği ilk şey, “Ah, aksanını duymak harika! Çok uzun zaman oldu.”

Yıllar boyunca, sürekli bir genç Yeni Zelandalı akışı, kültür şoku, vatan hasreti ve çok garip bir dünya yaşamak için New York ve Londra gibi şehirlere akın etti. Pandemi sırasında sınırların kapatılması bu akışı engelledi. Aynı zamanda, Yeni Zelanda diasporasındaki pek çok kişi, karantina ve tecrit uygulanan insanların Covid-19’dan arınmış olarak yaşayabildiği evlerine koşuyordu.

Ancak bulaşıcı varyantlar ve huzursuz nüfus ülkeyi son kısıtlamalarını kaldırmaya zorladıktan sonra, genç Yeni Zelandalılar dünyaya geri dönmeyi göze alıyor.

Stevenson o genç Yeni Zelandalılardan biri, ben de başka biriyim. Temmuz sonunda yüksek lisans yapmak için New York’a taşındım ve her yerde daha fazla Yeni Zelandalı buluyorum: İspanyol Harlem’de pint margarita servis eden bir barda, Morningside Heights’ta Blue Bottle’ta, Brooklyn’de bir çatı katında.

Bu, gelişmiş dünyada kişi başına düşen en büyük üçüncü diasporaya sahip olan Yeni Zelanda için normale dönüş anlamına geliyor. Yüzbinlerce Yeni Zelandalı, okumak veya çalışmak için yurtdışında yaşıyor. Ve pandemiden önce, her yıl on binlerce kişi daha, genellikle kafelerde düz beyaz – mükemmel latte – yapmayı veya barlarda bira içmeyi içeren iş tatillerinde seyahat ediyordu.

Bu “OE’ler” -yurtdışındaki deneyimler- orta sınıf bir geçiş ayini haline geldi. Pandemi uygulamaya darbe vurdu, ancak hükümet verileri bariz bir geri dönüş gösteriyor: 2022’den Haziran’a kadar ülkeyi terk eden Yeni Zelanda vatandaşlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 daha fazlaydı ve ayrılanlar 20 ila 29 yaşları arasındaki kişilerde yoğunlaştı.

Pek çok Yeni Zelandalı, OE’leri, aksi takdirde izole edilmiş bir takımadaya uluslararası deneyimler ve bakış açıları getiren ülke için resmi olmayan bir mesleki gelişim programı olarak övüyor. Temel olarak, yine de, daha büyük ülkelere ve daha yoğun yaşam tarzlarına seyahat etmek, bilinçli bir kültür şoku alıştırmasıdır.

Dünyanın her yerinden insanlarla çalışmama rağmen, diğer öğrenciler benim yarım mırıldanmamı anlamakta en çok zorlandıkları şey. Yeni Zelanda’nın yerli çalılarını özlüyorum. Yeni Zelandalıların gevşek olarak gördüğü Amerikan girişkenliğini gösteremiyorum. Geçen hafta 32. Cadde’de yürürken neredeyse bir New York klişesi olmuştum: Ailem aradı ve seslerinden boğulmaya başladım.

Önemli olan bu kavgalar. Yurtdışındaki Yeni Zelandalılar bu vatan hasretinden keyif alabilirler. Oradayken kolayca unuttuğum evin çekiciliğini hatırlatıyor.

Bu garip bir ayrıcalık: Diğer Yeni Zelandalıların yakın zamana kadar gönülsüzce katlanmak zorunda kaldıkları bir şeyi deneyimlemeyi seçiyoruz. Ekim 2020 itibariyle, Yeni Zelanda’nın sınırlı karantina tesislerindeki yerler yalnızca kura ile mevcuttu. Evine gitmek isteyen vatandaşlar gidemediğini gördü. Yurt dışındaki Yeni Zelandalılar geri dönmek için mücadele ederken sonuç öfke ve uzun süren dava oldu.

Ancak şimdi, Yeni Zelanda artık bir salgın cenneti değil. Geri dönüş daha az acildir. Ve büyük dünyayı deneyimleyen genç Yeni Zelandalılar için evlerinin çekiciliği ve sessiz, huzurlu topluluğunun geri gelmelerini sağlamaya yetip yetmeyeceğini merak etmek için sebepler var.

Birleşmiş Milletler’de staj yapan Yeni Zelandalı Luke White iyi bir örnektir. “Ne zaman yurdumu özlesem,” dedi, “her zaman bir arkadaşımı ararım ve ‘Evde neler oluyor?’ Tutarlı ‘Oh, hiçbir şey’ yanıtı, devam etme motivasyonum.

Böyle düşünen insanlar için bile, diğer Yeni Zelandalıların yanında olmanın özel bir yanı var. New York’ta, Yeni Zelandalıların Çin Mahallesi veya Küçük İtalya gibi bir coğrafi çekirdeği yoktur. Ama yardım edemeyiz ama birbirimize takılırız. Kalabalık bir kafeye girdiğimizde ve Yeni Zelanda mırıltısı duyduğumuzda, çekici bir şey oluyor: Bir araya geliyoruz, düz beyazların yokluğunun yasını tutuyoruz ve kaçınılmaz olarak evimiz hakkında konuşuyoruz.

İşte haftanın hikayeleri.

• Kışkırtıcı punk tarzını yüksek modaya taşıyan Vivienne Westwood, 81 yaşında hayatını kaybetti. Malcolm McLaren ile birlikte işlettiği Londra mağazası bir dönemi tanımladı. Şarkıcı Chrissie Hynde, “Vivienne ve Malcolm olmadan punk’ın var olacağını düşünmüyorum” dedi.

• Twitter’da neler oluyor? Bir veri merkezi, kapıcılar, biraz tuvalet kağıdı. Elon Musk, şirketi temel bir operasyona indirdi ve çalışanlar, tüm harcamaları haklı çıkarmak için “sıfır tabanlı bütçeleme yetkisine” tabidir.

• En çok olduğun bir yıl. Bu yıl partiye gidenler dışarı çıkmaya, toplanmaya ve giyinmeye hazırdı.

• Buffalo Blizzard nasıl bu kadar ölümcül oldu? Fırtına günlerce kasıp kavurdu, dört fitlik karı boşalttı ve alışılmadık derecede yıkıcı bir kombinasyon olan saatte 70 mile varan rüzgarları serbest bıraktı.
Avustralya ofis yayınlarımızı beğeniyor musunuz?
NYTAustralia@Haber adresinden ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin (yeni bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.