Okul, “İlk ve orta öğretim dünyadaki tüm çocuklar için ücretsiz olmalı”

Namik

Üye
ROMA – The Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (OHCHR), maliyet nedeniyle bugüne kadar öğrenme fırsatından mahrum bırakılan milyonlarca çocuğa fayda sağlayacak ücretsiz ve zorunlu eğitim konusunda yeni bir yol çizdi. Konsey, Lüksemburg, Dominik Cumhuriyeti ve Sierra Leone tarafından öne sürülen ve 29 diğer Devlet tarafından desteklenen, her çocuğun ücretsiz ve kamuya açık okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim hakkını açıkça tanıyan yeni bir Antlaşmayı ele almak ve taslağını hazırlamak üzere bir çalışma grubu kurulması önerisini onayladı.

İlköğretimin ötesindeÇocuk haklarına ilişkin başlıca uluslararası antlaşma olan 1990 Çocuk Hakları Sözleşmesi, ücretsiz ve zorunlu ilköğretim hakkını zaten tanımaktadır. Yeni Antlaşma bu temele dayanacak ancak ilköğretimin tek başına nesilleri günümüz dünyasına hazırlamaya yetmemesi nedeniyle okul öncesi ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecektir. 2019'da,Dünya Erken Çocukluk Eğitimi Örgütü ve Latin Amerika Eğitim Hakkı Kampanyası Araştırmada, mevcut uluslararası insan hakları çerçevesinin eğitim hakkının erken çocukluk döneminde, yani çocukların ilkokula gitmelerinden önceki yaşam evresinde başlaması gerektiğini belirtmediğini ve yanlış bir şekilde belirttiğini belgeledik. Bu bağlamda, 2022'de Birleşmiş Milletler'in eğitim konusunda önde gelen bağımsız uzmanı Dr. Koumbou Boly Barry, erken çocukluk eğitimi hakkının yeni bir yasal bağlayıcılık anlaşmasıyla güvence altına alınması çağrısında bulundu. Çağrısı, Malala Yousafzai ve Vanessa Nakate'nin yarım milyondan fazla vatandaş tarafından imzalanan açık mektubuyla desteklendi. Avaaz ve küçük aktivistlerin yaptığı bir çağrıdan Çocuk Hakları Bağlantısı.

Çocukların katılımı. Tarihi bir hamleyle, İnsan Hakları Konseyi bir adım daha ileri gitti: Çocuklara Anlaşmanın özüne ilişkin görüşlerini ifade etme ve taslak hazırlama sürecine katılma fırsatı verilmesi çağrısında bulundu. Bu, çocukların ilk kez danışılacağı ve diğer şeylerin yanı sıra onları doğrudan etkileyen uluslararası bir Anlaşmanın taslağının hazırlanmasında söz sahibi olacağı zaman olacak. Tüm ülkelerin katılabileceği yeni çalışma grubu, 2025 yılında ilk kez bir araya gelerek, dünya çapında milyonlarca çocuğun okul öncesinden ortaokula kadar eğitim ve okuldan mahrum kalmaması için hızlı bir şekilde harekete geçmeyi hedefliyor.