Ruhsal bir canlanma deneyimi yaşamaya geldiler, ancak kendilerini ölümcül bir paniğe kapılmış halde buldular

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Bir anda, neredeyse tamamı kadınlardan oluşan onbinlerce kişilik bir kalabalık, Kuzey Hindistan'da devasa bir çadırın altında toplanmış, önlerinde saygı duyulan bir kutsal adama bağlılıkla şarkı söyleyip sahnede sallanmaya başladı.

Ancak Guru ayrılırken, insanlar sınırlamalardan ve pavyonun altındaki hala bunaltıcı sıcaktan kurtulmak için itişip kakışmaya başladı. Bazıları aşağıdaki çamur alanına veya bitişikteki bir hendeğe düştü. Panik ve bağırışlar başladı. Cesetler her yerde üst üste yığılmıştı.

Salı günü gece olduğunda, Uttar Pradesh eyaletinin Hathras bölgesinde yaşanan trajedinin sonucu yıkıcıydı: Çoğu yoksul topluluklardan olmak üzere en az 121 kişi öldü. Düzinelerce kişi yaralandı.

Yakınlarının kalıntılarını arama çalışmaları, aileleri çok sayıda hastaneye götürdü ve gece yarısına kadar sürdü.

34 kurbanın kaldırıldığı Bağla Kombine Bölge Hastanesi'nde cesetler, koridor boyunca eriyen buz tabakalarının üzerinde yatıyordu. Yüzlerde öğleden sonraki korkunç izdihamın izleri vardı; saçlarından sarkan bir çamur yığını, derilerinde kurumuş kan izleri. Koridorun yeşil halısı çaresiz yakınlarının ayakkabı ve terliklerinden çamur ve çamurla ıslanmıştı.

Dışarıdaki verandada düzinelerce buz tabakası daha birikmişti. Ambulanslar sürekli bir ölü akışı sağladı. Yakınlarının eşlik ettiği bir polis memuru, cesetten cesede dolaşarak ayrıntıları kırmızı bir günlüğe kaydetti.

Karısının cesedinin yanında ıslak zemine çömelen bir koca, kafasını koridor duvarına çarptı. Bir dede tek torununun minik parmaklarını kavramıştı. Bir oğul annesinin cesedini incelemek için eğildi.

Hastanedeki ürkütücü sessizlik, ne zaman bir kurban fark edilse, acı dolu çığlıklarla defalarca bölünüyordu.

Kutsal adam – Narayan Sakar Hari ya da halk arasında bilinen adıyla Bhole Baba – bir Hindu gurusu gibi davranıp büyük kalabalıkları toplamaya başlamadan önce bir hükümet çalışanıydı. Köylüler onun, Hindistan'ın katı kast sisteminin en altında yer alan ve tarihsel olarak “dokunulmazlar” olarak dışlanan ve tapınağa erişimleri yasaklanan Dalit toplumundaki kadınlar için bir simge haline geldiğini söyledi.

Kalabalık, Salı günkü mitinge otobüs, tren ve taksilerle gelmiş, ardından otoyol yakınındaki tarım arazisine kurulan çadıra akın etmişti. Eyaletin her yerinden seyahat etmişlerdi, bazıları da komşu ilçelerden yürüyerek gelmişlerdi. Bazıları yalnız geldi, bazıları ise komşuları, arkadaşları, çocukları veya torunlarıyla geldi. Kaçırmak istemedikleri bir toplantıydı.

40 yaşındaki Hans Kumari, diğer on kadınla birlikte taksiyle geldi. Kronik sağlık sorunlarına (diz ağrısı ve uyku güçlüğü) çare bulma umuduyla Bhole Baba'yı takip etmeye başlamıştı. Köydeki bazı kadınlar ona kutsal adamın yardım edebileceğini söylemişti, bu yüzden o da onun ibadetlerine düzenli olarak katılmaya başladı.

“Dün buraya oturacak güzel bir yer bulmak için erkenden geldik” dedi.

Bayan Kumari, Bhole Baba'nın vaazını bitirdikten sonra bir kargaşa çıktığını, sahneyi terk ettiğini ve bir araçla ayrıldığını söyledi.

“İnsanlar deli gibi koşuyorlardı. Çoğunlukla kadınlardı” dedi. “Bir hendeğe kaydım ve ceset yatağına benzeyen bir şeyin üzerinden geçtim. Ayaklarımın altında iki ölü kadın ve bir çocuk gördüm. Vücut vücut üzerinde.

Bayan Kumari, kafatasındaki ve vücudundaki morluklara rağmen “başını aşağıda tutarak ve ellerini uzatarak kesmeye devam ederek” dışarı çıkmayı başardığını söyledi.

Diğerleri o kadar şanslı değildi.

“Müminlerin bulunduğu otobüs köye geri dönmüştü. Annem orada değildi,” dedi 29 yaşındaki Bunty Kumar, devlet hastanesine geldiğinde darmadağın ve gözleri yaşlıydı. “Sonunda internette bir buz tabakasının üzerinde yatarken çekilmiş bir fotoğrafını bulduk. İşte o zaman öldüğünü anladık.”

62 yaşındaki çiftçi Saudan Singh, tek torunu iki yaşındaki Rehanshu'nun buz tabakasının üzerinde yatan cesedinin yanında sakince oturuyordu, kısa saçları her yöne doğru fırlıyordu. Sarı tişörtünün bir kısmı beyaz çarşafın altından görünüyordu. Babası cesedini teşhis edemeyecek kadar perişan haldeydi.

Bay Singh, Rehanshu'nun, dindar bir adanan olan ve sıklıkla manevi canlanma etkinliklerine katılan annesiyle birlikte otobüse geldiğini söyledi. Her ikisini de kaybetti.

Bay Singh, “Annesiyle birlikte otobüsle geldi” dedi. “Daha önce vaazlarının çoğuna katılmıştı. Ben de birkaç tanesine gittim. Bize kardeşliği, insanlığı, barışı ve sevgiyi öğretiyor.”

Yaramaz çocuğa olan sevgisini anlatırken duyduğu üzüntü elle tutulur cinstendi. “Torunum bana 'Baba' derdi” dedi. “Benden tatlı, muz ve kurabiye istedi.”

Mujib Meşal Yeni Delhi'den bildirildi.