Sadece bu yıl 3.000'den fazla çocuk tek başına yapılan umutsuz yolculukların ardından ülkemize ulaştı: İtalya'da toplamda 21 binden fazla gemi enkazı

Namik

Üye
MİLANO – Pazartesi gecesi ve felaketin arifesinde meydana gelen iki trajik gemi kazasının ışığında Dünya Mülteciler Günü, Terre des Hommes “Ülkelerinde temel haklarının ihlal edildiğini gören kişilerin Avrupa'da kabulünü yasal bir şekilde garanti altına almanın önemini” yineliyor. Yardım ulaşmadan en az 10 kişinin hayatını kaybettiği ve bugüne kadar 26'sı dahil 67 kişinin kaybolduğu Calabria açıklarında 17 Haziran gecesi Lampedusa'da yeniden yaşanan trajedilere benzer trajedileri önlemenin tek yolu bu. reşit olmayanlar.

21 binin üzerinde refakatsiz göçmen çocuk. Yalnızca bu yıl 3.000'den fazla çocuk, savaştan, açlıktan, yoksulluktan ve kıtlıktan kaçmak için tek başına bu umutsuz yolculuğa çıkarak ülkemize ulaştı; Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre Nisan 2024 itibarıyla İtalya topraklarında 21.200'den fazla refakatsiz yabancı çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların, kız çocuklarının ve ergenlerin hayatlarının korunması Avrupa siyasetinde yer bulabilmelidir..

Mümkün olan tek cevap.
Terre des Hommes Maddesinin uygulanmasını talep eder. İnsani nedenlerle Avrupa'ya giriş hakkı sağlayan Schengen Vize Kanunu'nun 25'i: Bu gibi gereksiz trajedileri önlemenin tek cevabıdır. Ve daha sonra, Avrupa'ya vardığımızda, İtalya'daki özel durumda, reşit olmayanlar ve küçük kız ve erkek çocukların onları takip ettiği aileler gibi doğası gereği savunmasız olan göçmen kategorilerine özel dikkat gösterilmesi şarttır.

Ragusa'daki Terre des Hommes'un eseri. STK'nın Ragusa'da Çok Fonksiyonlu Merkez'de bir psikolojik destek kliniği var ve burada yalnızca 2024 yılında yabancı çocuk ve ergenlerin aileleri de dahil olmak üzere 80 kişiye yardım edildi. Küçüklere yardım ve koruma çalışmalarında, Temel Çocuklarla ilgilenen ve onların entegrasyonunu teşvik etmede açıkça temel bir role sahip olan kişilere destek, eğitim ve farkındalık sunar.

Terre des Hommes nedir? 1960 yılından bu yana dünyanın dört bir yanındaki çocukları şiddetten, istismardan ve sömürüden korumak ve her çocuğun okul, yaygın eğitim, tıbbi bakım ve gıdaya sahip olmasını sağlamak için çalışıyor. Şu anda 70 ülkede çocuklara yönelik 793'ün üzerinde projeyle varlığını sürdürüyor. Orada Terre des Hommes İtalya Vakfı nın parçasıdır Terre des Hommes Uluslararası Federasyonu.