Shazam Bulamadığı Şarkıyı Nasıl Bulurum ?

Fehiman

Global Mod
Global Mod
Shazam Bulamadığı Şarkıyı Nasıl Bulurum?

Adım 1: Alternatif Müzik Tanıma Uygulamalarını Kullanın

Shazam, popüler ve etkili bir müzik tanıma uygulaması olsa da, bazen nadir veya yerel şarkıları tanıyamayabilir. Bu durumda, alternatif müzik tanıma uygulamalarını denemek iyi bir fikir olabilir. Örneğin, SoundHound, Shazam'a benzer bir hizmet sunar ve bazen Shazam'ın tanıyamadığı şarkıları bulabilir. Ayrıca, Genius veya Musixmatch gibi şarkı sözü uygulamaları da şarkıları tanıma yetenekleriyle bilinirler.

Adım 2: Şarkının Sözlerini Arayın

Eğer müzik tanıma uygulamaları işe yaramıyorsa, şarkının sözlerini bir arama motoruna yazarak aratabilirsiniz. Sözlerin bir kısmını hatırlıyorsanız, bu büyük ölçüde arama sonuçlarını daraltabilir ve doğru şarkıyı bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, Genius veya AZLyrics gibi şarkı sözleri siteleri de size bu konuda yardımcı olabilir.

Adım 3: Müzik Forumlarını veya Sosyal Medyayı Kullanın

Eğer müzik tanıma uygulamaları ve söz aramaları işe yaramıyorsa, müzik forumlarını veya sosyal medya platformlarını deneyebilirsiniz. Reddit'in "Tip of My Tongue" veya "Name That Song" gibi alt forumları, kullanıcıların tanıyamadıkları şarkıları bulmalarına yardımcı olmak için ideal bir yerdir. Ayrıca, Twitter veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında da şarkının bir parçasını paylaşarak yardım isteyebilirsiniz.

Adım 4: Müzik Tanıma Programlarını Kullanın

Shazam'ın yanı sıra, bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebileceğiniz diğer müzik tanıma programlarını da deneyebilirsiniz. Örneğin, Audentifi veya Midomi gibi çevrimiçi müzik tanıma araçları, bilinmeyen şarkıları tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bu programlar genellikle çeşitli veri tabanlarına erişebilir ve daha geniş bir şarkı yelpazesini kapsayabilirler.

Adım 5: Müzik Mağazalarından veya Podcastlerden Yardım Alın

Bazı müzik mağazaları veya podcastler, dinleyicilerin tanıyamadıkları şarkıları bulmalarına yardımcı olmak için özel segmentler veya bölümler sunarlar. Bu tür mağazalara veya podcastlere başvurarak, bilmediğiniz bir şarkının tanımlanmasında yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca, bu platformlardaki diğer müzik severlerden de yardım alabilirsiniz.

Adım 6: Manuel Tanımlama ve Araştırma Yapın

Eğer hiçbir diğer yöntem işe yaramazsa, şarkının bazı belirgin özelliklerini not alın ve manuel olarak araştırma yapın. Örneğin, şarkının tarzı, melodisi, enstrüman kullanımı veya vokal tarzı gibi özellikleri belirleyebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, çeşitli müzik forumları veya arama motorları üzerinden araştırma yaparak şarkıyı bulmaya çalışabilirsiniz.

Sonuç

Shazam bulamadığı bir şarkıyı bulmak bazen biraz zorlayıcı olabilir, ancak yukarıda bahsedilen adımları izleyerek ve farklı kaynaklardan yardım alarak şansınızı artırabilirsiniz. Müzik tanıma uygulamalarını kullanmak, şarkı sözlerini araştırmak, sosyal medya ve müzik forumlarına başvurmak, farklı müzik tanıma programlarını denemek ve manuel araştırma yapmak gibi yöntemleri bir araya getirerek, bilinmeyen şarkıları bulma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.