Uganda, bebek ölümleri: Bununla savaşmak için “boş bir balkabağı”: binlerce yenidoğan kurtarıldı

Namik

Üye
KAMPALA – Kokono’yu sekiz aylık hamileyken almıştım ve şimdi oğlum altı aylıkken bile hala kullanıyorum” diyen Vanessa Nabasyrie bu cümleyi coşkulu bir gülümsemeyle telaffuz ediyor ve Kokono adlı bir beşikten başka bir şeyden bahsetmediği söylenebilir. , yerel dilde “boş balkabağı”. Ama Uganda’nın başkenti Kampala’nın semtlerinden biri olan Kavempe’nin annesiyseniz her şey değişir. O beşik gerçekten çok ve hatta daha fazlası olabilir: kesintisiz bir hayat.

Kokono, Uganda’da bebek ölümlerine karşı beşik

Veri. Sahra altı Afrika’da ve Uganda’da bir istisna değildir, bebek ölüm oranı dünyadaki en yüksek orandır: dünya çapında beş yaş altı ölümlerin %56’sı. Öte yandan, dünya nüfusunun %29’u burada doğuyor (BM raporu 2022). Kısacası, burada doğduysanız ve beş yaşından küçükseniz, ölme olasılığınız Avrupa veya Kuzey Amerika’da doğmuş olmanıza göre 15 kat daha fazladır. Uganda her gün yaklaşık 2.500 çocuğunun çeşitli faktörler nedeniyle öldüğüne tanık oluyor: başta sıtmaya neden olan bulaşıcı hastalık, yeni doğan bebekler için özel barınakların bulunmamasından kaynaklanan ev kazaları, böceklerin, sürüngenlerin ve kemirgenlerin saldırıları ve son olarak da çok önemli vakalar çünkü herkesin annesiyle ilk yatışını zevkle hatırladığı doğruysa, kişinin uyuduğu yüzeyin yeterince sert olmadığı, boğulma riskinin o kadar da uzak olmadığı da doğrudur.

Proje. Ancak, geleneksel ama biyolojik olarak parçalanabilen plastik gibi dayanıklı, çok işlevli bir “boş kabak” çocuğu bir yaşına kadar sivrisineklerden koruyabilir, çalışırken veya ev işlerini yaparken onu güvende tutarsa, sürüngenlerin ve kemirgenlerin yaklaşmasına izin vermez ve güvence verirse büyüklerin yanında huzurla uyuyabilmesi bir şeyleri değiştirebilir. Hele bu yeni tip beşik her gün bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalan 200 anne ve anne adayı tarafından tasarlanmışsa.

4 ilçenin katılımı. Kokono, aslında Uganda’da yaygın olarak bulunan ve emanet edilen sivil toplum kuruluşu Amref Health Africa ile birlikte bir yardım kuruluşu olan İtalyan De-LAB’ın bir fikrinden Uganda’nın 4 ilçesinin katılımıyla doğdu. hem faydalanıcıların katılımı hem de – beşikleri büyük miktarlarda satın alıp daha sonra yerel olarak kullanabilen – derneklere, hastanelere ve BM kuruluşlarına yönelik bilinçlendirme faaliyetine ve beşikleri son derece erişilebilir bir şekilde bulabilen son kullanıcılara, Ugandalı ailelere yönelik Kokono’nun birçok köyde varlığını ve yayılmasını sağlamak için Kampala’daki çeşitli dükkanlar, Jumia pazarında çevrimiçi veya teminatlı Edu-KO eğitim ve işe yerleştirme projesinden doğan tamamı kadınlardan oluşan dağıtım ağı aracılığıyla.

Sonuçlar. Uganda’nın “Uganda’yı Satın Al, Uganda’yı İnşa Et” stratejisini doğrudan yerinde üreterek pratik uygulama için de benimseyen iddialı proje, 2022’de Innovation for Development e tarafından desteklenen bir finansman yolu olan Coopen yolunun bir parçası olarak finanse edildi. San Paolo Vakfı Şirketi, ancak şimdi kendi başına duruyor ve dağıtımı Kampala’dan ülkenin en uzak bölgelerine kadar genişletebilmeyi hedefliyor. Nisan 2022 ile Ocak 2023 arasında üretilen ve dağıtılan 700 beşik göz önüne alındığında zor ama imkansız olmayan bir meydan okuma.