Sudan, savaş yoğunlaşıyor: Hartum'daki Acil Selam Merkezi yakınlarında iki patlama: pediatrik faaliyetler geçici olarak durduruldu

Namik

Üye
ROMA – 16 Ekim dün sabah, Soba Hilla'da (Hartum'un güneyinde) Salam Kalp Cerrahisi Merkezi ve ACİL Pediatri Kliniği'nin bulunduğu yerleşkenin birkaç yüz metre uzağında, yarım saat arayla meydana gelen iki hava saldırısı sonucu kıymıklar oluştu. ) tesisin girişine ulaştı. Hastalara ve personele başıboş kıymıkların çarpma riski, bugün yeniden başlamış olan pediatri faaliyetlerinin askıya alınmasına neden oldu.

Çatışmalar yoğunlaşıyor. Hartum'da hükümet güçleri, Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile paramiliter güçler Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasındaki çatışmalar günlerdir yoğunlaştı. Sudan'daki ACİL DURUM program direktörü Giovanni Tozzi, “Bu, savaşın başlangıcından bu yana bize en yakın olaydı ve hemen önlem almaya karar verdik” diyor. Hiçbir hasta ya da personel yaralanmadı ancak gün içinde ve odada birçok hasta sürekli hastane kapısı önüne geldiğinden, halihazırda yeniden başlayan pediatri kliniğinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermenin ve dışarıdaki hareketlerin sınırlandırılmasının uygun olduğunu düşündük. Pediatri bekleme alanı açık havadadır”.

ACİL DURUM'un Sudan'daki çalışması. Gino Strada'nın kurduğu organizasyon 2003 yılından bu yana ülkede bulunmakta ve faaliyetlerini başkent Hartum'da sürdürmektedir. Salam Kalp Cerrahisi Merkezi ve bir pediatri kliniği ile; Binlerce mültecinin akın ettiği Kızıldeniz eyaletindeki Port Sudan'da başka bir pediatri merkezi var. Güney Darfur'daki Nyala'daki pediatri merkezi kapanmak zorunda kaldı ancak kalp hastalarına bakım vermeye devam ediyor. Ayrıca ülkenin kuzeydoğusundaki Atbara'da kalp hastaları için bir klinik açıldı.

“Savaş sırasında nasıl çalışıyoruz”. Tozzi, “Savaşın başlangıcından bu yana zor koşullarda çalışıyoruz, ancak ülkedeki durumu ve çatışmadaki gelişmeleri izlemeye devam ederek sürdürdüğümüz faaliyetlerimize hiçbir zaman ara vermedik” dedi. Savaşan taraflardan halen faaliyette olan sağlık tesislerine saygı duymalarını ve Sudan halkına destek amaçlı insani faaliyetlerin devamını garanti etmelerini istiyoruz.”